Co jsme se naučili po 5 letech s KVEVRI?

Dneska je parádní příležitost si připomenout, kam jsme se posunuli ve výrobě kvevri vín. Ani jsem to neplánovala, ale po dnešním probuzení, kdy na mě vyskočila na mobilu z fotogalerie vzpomínka, musím.  Co je kvevri a jak se vyrábí, najdete v článku zde.

V tento den před 5 lety… JSME POPRVÉ LISOVALI KVEVRI!

Dnes po probuzení mi mobil vyhodil vzpomínku. V tento den před 5 lety. Byla to neděle a my se rozhodli, že vylisujeme naši první kvevri nádobu. S velkou slávou jsme s tátou otevřeli víko naší nejmenší kvevrinky a prvně do ní ponořili scezovák (nerezová věcička, kterou oddělíte rmut od vína a můžete samotok jednoduše odčerpat bez starostí, jestli si nezanesete čerpadlo). 

Ty naše domácí úbory mě dost pobavily – dva vesničani hadra. Teď už aspoň držím červený montérky 😀

 

V nádobě bylo cuvée Tramín&Veltlín 2017. Naše první šarže o 150 lahvích. Byli jsme jak před prvním rande, kdy nevíte, do čeho jdete. Co z toho vyleze? Bude to špatný, trapný, budeme si mít co říct? Anebo to bude dobrý a třeba se z toho vyvine něco vážnějšího? 😀 

Musím přiznat, že toto první setkání byla láska na první pohled. Rohů z Gruzie jsme naplnili a vypili za tu chvilku dostatek, bylo veselo, přišli sousedi a kamarádi a navštívil nás ježek. 

Důkaz, že nekecám!

 

Takto začala naše cesta za poznáním, jak dělat víno v kvevri nádobě z moravských hroznů. A že start byl úspěšný jste nám potvrdili i vy – těch 150 lahví bylo fuč natotata.

Kdo víc vás naučí o výrobě kvevri vín, než vinaři z Gruzie?

Ano, člověk nesmí usnout na vavřínech. Proto se rádi vracíme do kolébky vinařství – do Gruzie, kde s tátou sbíráme zkušenosti a informace od těch nejpovolanějších. Místních malých vinařů. Byli jsme navštívit i velká vinařství, ale co si budeme. Je mi bližší domácí atmosféra a výroba vína v menším měřítku.

Musím přiznat, že v návštěvách Gruzie mě táta překonává. Já tam zatím byla na poznávacím výletě za vínem jenom jednou a bylo to legendární (heslo znovu a lépe už se mě nikdy nepustí). O našem prvním výletě si přečtěte článek na blogu ZDE. Táta má těch výletů za vínem trojnásobek.

A víte, co mě těší? Za těch pár let se u nás na Moravě ukázala spousta návštěv přímo z Gruzie, aby ochutnali, jaké jméno děláme jejich technologii. Je to vždycky trochu se zpocenou víte čím, ale vždy naše víno chutnalo. A to je pro nás obrovská pocta!

Jaká odrůda se hodí do kvevri… to je zapeklitá otázka!

Za těch teď už 6 ročníků (v pondělí na prvního máje budeme lisovat náš šestý ročník) jsme vyzkoušeli dát do země více odrůd a jejich kombinací. Nejsme v Gruzii a nemáme tu tak výrazné a tříslovaté odrůdy. Teď už ale máme jasno, u čeho chceme zůstat a k čemu se vracet nebudeme. 

Co nás i vás baví? Jednoznačně Tramín. Ten sedí k této starodávné technologie výroby vína jako prdel na hrnec. Má malé bobulky, pevnou slupku plnou božích chutí a vůní, které se při dlouhé maceraci mění z tónů ruží, přes mátu a meduňku až po citrusy a chutě exotického ovoce – třeba liči je výrazné. To bude do budoucna naše číslo jedna ve volbě, co poslat do země. Bude buď sám anebo se mi velmi líbí kombinace s Veltlínem, který dodá výslednému vínu víc kořenitosti.

Pokud vyzraje Ryzlink rýnský, je to druhý adept. Má krásnou tříslovinu, je pevný a v lahvi jde do tónů sušených meruněk. To mě baví.

Baví nás i Veltlín, ten je pro nás příjemnější, když ho ještě necháme vydýchat na sudu. Však zkuste sami a ochutnejte vína, která najdete na eshopu.

Odrůdy s měkčí slupkou jako je Rulnda bílá, Rulanda šedá a Chardonnay nemají toliko tříslovin a s tátou jsme se shodli, že nás hodně baví při kratších maceracích a na sudu. Takže je budete moct v budoucnu potkávat třeba jako RUŠ nebo NERUŠ.

Rulanda šedá z kvevri je nádherná – zemitá, plná, se silnou barvou, jen je už více pro ty, kteří mají v tomto směru více napito.

Velikost šufánku je rozhodující aneb kam jsme se za těch 5 let posunuli

První kvevri jsme lisovali na malém lisu. Jelikož jsme partu našich nádob zdvojnásobili, lisujeme už více šetrně na pneumatickém lisu a to všechny nádoby v jeden den. Když jsme první rok řešili, jak dostat rmut z nádoby ven, šufánek byla jasná volba. 

Technologii je třeba vymakat..

Od té doby jsme investovali rovnou do tří velikostí tohoto nepostradatelného nástroje – od 10 litrového na velkou masu slupek až po malinkou naběračku, abychom šetrně vybrali pecičky ze špičky nádoby.

Pořád dbáme na to, aby se se rmutem a vínem pracovalo šetrně a budou to vždy vína, která budeme lahvovat ručně s tradičním plnícím nástrojem – hadičkou rovnou do lahve. 

Letos nás čeká ještě rebranding etiket a vzhledu lahví. Zatím nemám představu ani nápad, ale nové cuvée Tramín&Veltlín 2021 už ochutnáte s novou etiketou od Elišky Strakové @malovanejsvet.

Naše víno v České televizi

V minulém roce jsme byli celebritami. Nadějný mladý novinář Tomáš Foltán k nám přijel natočit při lisování reportáž o kvevri vínech. My jsme si natáčení a celý den s Tomem moc užili.

Jak se reportáž Tomovi povedla, se můžete podívat ZDE, na Facebooku Událostí Brno.

 

Naše KVEVRI víno ochutnáte nejen v ČR, ale i za hranicemi

Je zajímavé sledovat, jak tato velmi výrazně odlišná vína chutnají nebo nechutnají zákazníkům. Ráda oranžovky beru na vinařské akce a pozoruju reakce těch, kteří oranžové víno ochutnají prvně v životě. To je tak nádherná paleta výrazů, slov a údivů, že se jeden pobaví. Kvevri vína nejsou pro každého a mám pocit, že přírodní a oranžová vína se víc pijou za hranicemi ČR.

Proto můžete na naše vína narazit třeba v podnicích Berlína nebo v Kodani. Brzy třeba v Nizozemí a taky měli tu čest zákazníci z Barcelony. 

U nás ochutnáte naše oranžová a kvevri vína v Praze ve vinotéce Správná adresa a brzy v Plzni v restauraci Rango a v Hradci Králové v Restaurant a penzion Grill Duran. V Brně si zajděte na skleničku do Tivoli nebo do kavárny na Zelném trhu Podobrazy.

A kde mě letos potkáte osobně?

KALENDÁŘ VINAŘSKÝCH AKCÍ

6.5. Chotěšovský festival vína

12. a 13.5. Praha Střelecký ostrov, kde zkontrolujeme kvalitu nových vín

19.5. Hradec Králové – Restaurant a penzion Grill Duran, na jejich zahradní slavnosti

20.5. Židlochovice – (ne)vinná procházka po Židlochovickém sklepení

27.5. Ostrava žije vínem

31.5. Brno – večer s našimi víny v kavárně Podobrazy

10.6. Praha – Víno a moře na Náplavce

18.6. Berlín festival naturálních vín

23. a 24.6. Praha Střelecký ostrov, kde ochutnáte víno a sýry

15.7. Praha Náplavka a tradiční Víno a flyboard show

27. – 30.7. Praha Střelecký ostrov a Letní perlení

12.8. Praha Náplavka – den otevřených lahví

25. a 26.8. Praha Střelecký ostrov – Vína z celého světa

9.9. Ostrava a akce Jih žije vínem

30.9. Praha Náplavka a tradiční burčákový pochod

14.10. Praha Náplavka – Velká říjnová degustace

A mezitím sledujte náš InstagramFacebook, protože se určitě vyvrbí ještě něco nového.

Těším se na vás!

Ivča

Iva Měřínská
Jsem dcera vinaře a milovnice vína. Na stránce našeho malého rodinného vinařství vám chci ukázat, jaký život žije naše víno, než doputuje do vaší skleničky. Příběh našeho vinařství si přečtěte zde >> Rádi byste ochutnali víno vyrobené netradiční cestou, pořídili nevšední dárek pro blízké nebo si prostě jen užili pohodu s lahví dobrého vína? Nemusíte chodit po vinotékách a ptát se na rady personálu. Napište mi nebo zavolejte a spolu vybereme to pravé víno pro vás :-).
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů