Pét-Nat: přírodní bublinky, ze kterých nebolí hlava

V poslední době můžete mít dojem, že se s nimi roztrhl pytel. Zdá se, že je to novodobý trend, ale tento styl výroby vína je starší než 500 let. O čem je řeč?

Pétillant naturel

zkráceně pét-nat – přírodní šumivé víno. Doslovný překlad „přirozeně šumivé“

Podobně jako s oranžovým vínem jsem po něm doma mrčela už třetím rokem, než jsme se do něj pustili. Ne proto, že ho „má a vyrábí každý“, jak často slýchám. Bylo to proto, že mám Pét-naty děsně ráda. V létě božsky osvěží a v zimě jsou skvělou volbou na „zavínění“ chuťových pohárků.

Je to hra – taková loterie, každá lahev je svá, unikátní a někdy vyhrajete peckovní ovocnou nálož a jindy můžete narazit na nějakou nepěknost (sirku, živočišné tóny nebo těkavky). I přesto táta podlehl mému nátlaku a šli jsme minulé vinobraní do toho. A jak říkáme s tátou: „však co, kdyžtak si to vypijeme sami“.

Čím to, že každá lahev může být jiná? Je to tím, že Pét-nat „žije až do svého konce vypitím“. Víno je naprosto přírodní. Nepřidáváte do něj nic. Je nahaté, bez jakékoliv příkrasy. Výroba se zdá jednoduchá, výsledek je však nejistý a dokonce i v každé lahvi může dopadnout trochu jinak.

Jaké NOVINKY jsme si pro vás připravili letos?

Vinobraní je velmi náročné na logistiku. Obzvlášť v našem malém sklepě musíte přesně plánovat, co kdy posbíráte, do jaké nádoby půjde rmut nebo mošt kvasit, jestli chladíš, nechladíš, kdy odkaluješ apod.

Letos to u nás vyhrál Sauvignon – protože miluju jeho kopřivové tóny. Keře jsme neodlisťovali, právě z tohoto důvodu. Aby zde dominivala kopřiva a ne broskev.

Druhý Pét-nat, který pro vás máme je UNICORN – růžová krása z Vavřince. Krásně ovocná a osvěžující kyselinka potěší chuťové pohárky nejen ve slunečném počasí.

Pét-nat – přírodní bublinky, ze kterých nebolí hlava. Jednorožci…
Pét-nat – přírodní bublinky, ze kterých nebolí hlava. Je…

Jak se Pét-nat vyrábí? Aneb naše poprvé před pár lety..

Jedná se o metodu dokvašování v lahvi z prvotního kvasu. Nic se nepřidává – cukr, kvasinky ani oxid siřičitý. Výsledné víno je přirozeně nabublinkované, svěží, prokvašené do sucha a v lahvi se usadí kal. Je na vás, jestli ten kal necháte sedět na dně (když se vám to zadaří) anebo chcete mít víno hutnější a za mě chutnější a kal si před podáváním „promícháte v lahvi“. Určitě nedoporučuju protřepávání :-D.

My ho dělali poprvé na růžovo z odrůdy Cabernet Moravie v roce 2020. Posbírali jsme hrozny, pomleli je a rovnou rmut vylisovali do kádě do sklepa. Pídili jsme se po informacích od zkušených vinařů „pét-natářů“ a „sektařů“ a zjistili, že je důležité hlavně dobře chladit a odkalit mošt. Odkalením zmírníte riziko nežádoucích chutí a odérů ve výsledném víně (pro vínomilce amatéry: odkalení = sedimentace moštu. Největší bordýlek z moštu sedne na dno kádě a vy pak velmi pomalu a jemně stahujete mošt tak, aby kal zůstal na dně nádoby).

Odkalený mošt nám kvasil v nerezce, chladili jsme, aby kvas probíhal pomalu. Ke konci kvasu se mladé víno s koncovým zbytkovým cukrem naplní do sektové lahve, uzavře se korunkovým uzávěrem, který vydrží tlak v lahvi a dokvášení proběhne v lahvi. Tím se vytvoří krásné bublinky oxidu uhličitého a na dno pak sedne zbytek jemných kalů.

Jenže člověk si řekne, no až to bude tak akorát sladký, dáme to do lahve a bude. Ale při jakém zbytkovém cukru to tam dát? Každý radil něco jiného, tak jsme zvolili kompromis. Důležité je hlídat, abyste to nepřestřelili se zbytkovým cukrem, můžete si pak taky vyrobit šumivé víno, které má víc jak 3 bary a podléhá spotřební dani nedejbože by to taky lahev nebo korunka nemusely vydržet. Jóó to by bylo ve sklepě veselo, kdyby to vybouchalo. Když táta každý den vozil do labiny mošt na změření zbytkového cukru, připomínal mi toho králíčka z vtipu: „A mrkvičkovou zmrzlinku máte?“.

No zpočátku jsme byli nesví, jak to dopadne. Při dokvasu v lahvi není nic vidět – žádný bublinky. Ve sklepě máme velkou zimu, tak jsem jednu lahev vzala domů a kvasila mi ve sprcháči (kdyby náhodou chtěla vybuchnout a taky pro srovnání s těma ve sklepě, že jo). Jaká to pak byla radost, když jsme už v listopadu netrpělivě vlezli do první lahve! Syklo to úchvatně a bublinky svištěly.

 

Na etiketu mi pak máma namalovala obrázek a náš historicky první Pét-nat z Cabernet Moravie šel před Vánoci k vám. Jsem ráda, že vám chutnal a věřím, že vás zaujmou i naše další osvěžující bublinky. Pro ty z vás, kteří ještě neochutnali, NOVÉ PÉT-NATY najdete ZDE.

Určitě si lahev poctivě vychlaďte (spíš i podchlaďte), ať nemáte její obsah na stropě. Opravdu ho dejte na 20 minut do mrazáku a pak pomaloučku a polehoučku otevírejte – ideálně venku, aby nebylo mrzení z bublinek na stropě. Možná se smějete, ale už i to se nám stalo :-D.

Bublinám ZDAR!

Vaše Ivuš

Iva Měřínská
Jsem dcera vinaře a milovnice vína. Na stránce našeho malého rodinného vinařství vám chci ukázat, jaký život žije naše víno, než doputuje do vaší skleničky. Příběh našeho vinařství si přečtěte zde >> Rádi byste ochutnali víno vyrobené netradiční cestou, pořídili nevšední dárek pro blízké nebo si prostě jen užili pohodu s lahví dobrého vína? Nemusíte chodit po vinotékách a ptát se na rady personálu. Napište mi nebo zavolejte a spolu vybereme to pravé víno pro vás :-).
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů