Když jednoho dne táta přišel domů se slovy: „Poveze se kamión kvevri nádob z Gruzie, tak jsem dvě objednal“, zajásala jsem radostí. V té době už jsem byla pološtudovaná (jak by řekl dědeček) a moc dobře jsem ze školy věděla, o čem tato starodávná technologie zpracování hroznů je. Byla jsem překvapená, protože když jsem přišla domů ze školy s otázkou: „Co kdybych dělala bakalářku na oranžová vína?“. Odpověď zněla rezolutně: „Do mýho sklepa mi s takovým vínem nevkročíš!“. A hele, kam jsme to dopracovali :-D.
Kvevri je velká hliněná nádoba, která je podobná amforám a v Gruzii se používá už přes 8 tisíc let k výrobě tradičních kachetinských vín.
Je zakopaná v zemi a jak funguje a jak se v ní víno vyrábí vám ukážu příště.
Dala jsem dohromady krátké video, ve kterém uvidíte přesný postup, jak se taková kvevri zakopává (nebo nezakopává?). Doporučuji počkat až do konce, kdy jsme usazovali větší nádobu (má cca 450 litrů a je pěkně těžká). U tohoto videa se totiž každý vinař v Gruzii smál, až se za břicho popadal. A proč? V Gruzii totiž takto kvevri nezakopávají…
Když jsme se ptali místních, až se dosmáli a utřeli slzy, dozvěděli jsme se jejich jednodušší variantu. Většinou totiž zakopávají víc nádob spolu a udělají to jednoduše. Vybagrují nebo vykopou celou plochu, kde budou kvevri ležet, pak je „zapíchnou“ na jejich místo a teprve poté zahrnou zeminou. Aha! A já si říkala, jak tam asi ty nádoby, které mají v Gruzii objem až 3 tisíce litrů, dávali. Tak vidíte, člověk se pořád něco učí.
Příště se podíváme, jak se v kvevrách vůbec víno vyrábí a vy už se teď můžete těšit na první kvevri vína z roku 2019, která už pro vás chystám do e-shopu. Jo, říkám to sice už půl roku, ale víte, co je u této technologie nejdůležitější? Že není kam spěchat! Tak sledujte a brzy se dočkáte.