O tom, jak se dá kouzlit z jedné suroviny a jak odlišné jsou přístupy ve výrobě vína, které běžně používáme ve sklepě. V článku najdete odpovědi na to, proč se Cuvée 3 jmenuje právě takto a jaká vína jsou v dárkovém balení, které jsme pro vás přichystali.
Ročník 2021 byl zase něčím jiný a přinesl nám nové zkušenosti. Opět pršelo, opět přišla potřeba rychle vše dostat z keřů do sklepa, opět nám byl sklep malý. Nad Trojkou (tak říkáme vinohradu, který jsme vysadili jako třetí v pořadí na trati Horní díly v Žabčicích) se vznášel pomyslný oblak hrozby Botrytidy a vinohradem se nesl zvuk „ticha před bouří“. Máme tu vysazené Rulandské bílé a Ryzlink rýnský. Botrytida to zde vzala ze dne na den útokem a řešili jsme, že hrozny musíme dostat co nejdřív domů (protože Slunce bylo v nedohlednu). Hlava nehlava, šla dolů Rulanda i Rýňák. Dohromady. Nebyl čas ztrácet čas.
Trojka – tak říkáme vinohradu, který jsme vysadili v roce 2012 jako třetí v pořadí na trati Horní díly.
Takto se nám před sklepem naráz zjevily dvě vlečky plné hroznů. Pohled na nás musel být vtipný. Stáli jsme tam s tátou, ruce v bok a mudrovali nad tím, kam teď s tím? Tak velké tanky ani nemáme 😀 Ups, to jsme trochu nedomysleli.
Nejdřív jsme si na tom množství odrovnali rmuťák (rmutové čerpadlo), takže jsme při opravě měli dostatek času na přemýšlení, jak tuto naši prekérní situaci vyřešit. A přišlo to. Nápad! Jak s oblibou říkám: “Můj nápad!” (pohádkomilové zajisté poznali scénu z Princezny ze mlejna).
Uděláme z Trojky tři vína. Jedna surovina, tři technologie výroby. Pomůže nám to s místem a lidi se ještě něco naučí. Budou moct ochutnat, co se dá udělat „z jednoho hroznu“ a jak diametrálně odlišná je každá z technologií, kterou běžně využíváme. Za mě dobrý!
Proč 3?
Přírodní bublinky, které se vyrábí primárním kvašením v lahvi. Co přesně je Pét-nat a jak se dostanou bubliny do lahve, se dočtete v článku: https://vinarstvimerinsky.cz/pet-nat-prirodni-bublinky-ze-kterych-neboli-hlava/
Bublinky jsou po roce ležení na kalech krásně zakomponované, Pét-nat má příjemnou kyselinku, je svěží a určitě s ním doporučuju začít degustaci těchto tří vín. Hladký, šťavnatý a návykově pitelný. Pét-nat můžete ochutnat v setu s ostatníma Trojkama:
Jako druhé víno doporučím otevřít oranžovou verzi Trojky. Víno leželo na rmutu 6 týdnů, po vylisování jsme ho dali do nově repasovaných barikových nepálených sudů. Tady leželo na jemných kalech až do vinobraní letošního roku, kdy jsme ho stočili a ručně nalahvovali. V podstatě celá Trojka čekala na tuto oranžovou variantu, až bude v kondici na pití. A to je. Krásné, lehké, svěží oranžové víno, s příjemným dotekem dřeva a pomerančů.
Bílé víno jsme nechali se zbytkovým cukrem, aby se víc zvýraznila odlišnost stylů výroby jednotlivých vín. Rýňák dodává vínu pikantní kyselinku, Rulanda bílá tělo a plnost. Hrozny se sklízely při cukernatosti 23° ČNM, takže celá Trojka má grády. A bílou variantou doporučuju končit degustaci. Protože zbytkový cukr. To dá rozum. Prozatím je tato trojková bílá krása se svým zbytkovým cukrem 11 g/l nejsladším vínem, které u nás najdete.
Vyzkoušejte sami, jak záleží na přístupu, který při výrobě vinař zvolí. Za mě je Cuvée 3 výbornou volbou pro někoho, kdo rád zkoumá různé chutě a technologie výroby vína. Něco se přiučíte a vyberete si tu svoji nejoblíbenější cestu.
Ať chutná! A dejte mi vědět, která z Trojky je ta vaše nej. Vážně mě to zajímá!
Vaše Ivuš