Domácí kachní paštika s červeným vínem

Patříte k těm, kteří milují paštiky, ale nikdy se neodhodlali nějakou vyrobit sami doma? Já se do toho letos poprvé vrhla! Koukněte, jak je paštika jednoduchá. Zvládne ji i úplný kuchyňský začátečník. Vážně! 

 Co budete potřebovat:

  • 1 kg kachních jater
  • 1 velkou cibuli
  • 2 dcl červeného suchého vína (já zvolila trošku divočejší variantu v podobě Svatovavřineckého 2015, které má v sobě výraznou chuť barikového dřeva. Kdo má radši jemnější chutě, doporučuju Modrý portugal 2015)
  • 1 stroužek česneku
  • 150 g másla
  • 100 ml smetany ke šlehání (já ji neměla po ruce, použila jsem smetanu na vaření a vše je v pohodě)
  • mandle (namlela jsem je do paštiky a kousky nechala na ozdobu)
  • tymián (ideální je čerstvý, ale svoji práci udělá i sušený)
  • rozmarýn
  • sůl a čerstvě mletý pepř

Jak na paštiku?

Nejdříve jsem očistila játra od zbytečných a nehezkých blan a všeho, co v paštice nechcete. Jestli nemáte ostré nože, napište Ježíškovi pro nové ;-). Játra jsem pak nakrájela na menší kousky. Máte hotovo? Super, to nejhorší máte za sebou (když nebudeme mluvit o úklidu kuchyně). Oloupanou cibuli jsem nakrájela na půlkolečka a nakrájela na jemno česnek a pár mandlí (můžete použít koupené lupínky, ale já mám radši větší, ručně krájené kousky).  

Na pánvi jsem rozehřála máslo (cca 100 g) a nechala opéct pozvolna cibuli do změknutí.  

Můj tip: ke konci jemně posypu cibuli cukrem a nechám zkaramelizovat. Cibule pak dostane trochu větší grády. 

Ke konci jsem k cibuli přihodila česnek na malou chvíli (dávejte pozor, aby nezhořkl). Poté jsem do pánve přidala játra a nechala na prudko zatáhnout (zešednou, ale nejsou vevnitř ještě úplně hotová). Pak jsem si ze sedmičky vína odlila do pánve cca 2 dcl vína (Svatovavřinecké 2015 nebo Modrý portugal 2015), přidala tymián a dvě snítky rozmarýnu. Vše jsem promíchala a nechala odpařit alkohol. Nakonec jsem jen směs osolila a opepřila. Játra zkuste nepřepéct, měla by být jemná, pružná a vevnitř šťavnatá. 

Směs jsem nechala chvíli vychladnout a mezitím připravila mixér. Nejdříve jsem si ze směsi vytáhla pár povedených kousků jater a ta nakrájela na větší kousky. Zbytek jsem pomlela v mixéru (mám malý mixér, takže se mi tam směs vešla asi na třikrát).  Do každé dávky jsem přidala trochu mandlí, výpek z pánve a smetanu. Konzistence je jen na vás, já ji nechala více tuhou. Na závěr jsem ještě ochutnala, dosolila a dopepřila a přimíchala nakrájené větší kousky. No a bylo skoro hotovo. 

Při plnění paštiky jsem si v kastrůlku rozpustila zbytek másla, do kterého jsem ještě na dochucení dala trochu tymiánu a jednu snítku rozmarýnu. 

Při plnění do sklenic jsem se snažila, aby ve sklenici bylo co nejméně vzduchu. Lžící to nešlo, malá byla lepší a ve finále jsem poprvé ve své kuchyni využila čínskou hůlku (třeba to bude rada nad zlato). Nakonec jsem pro ozdobu přidala pokrájené mandle a zalila paštiku rozpuštěným máslem. Je důležité, aby máslo pokrylo celou paštiku, aby byla zakonzervovaná a neosychala. Nakonec jsem máslo ještě ozdobila svojí oblíbenou solí (s okvětními lístky růže a levandulí). 

Pak už jen s paštikou do lednice a na talíř. Moje však ještě nejdřív projde Ježíškovi pod rukama. 

Tak co, pustíte se taky do toho?

Iva Měřínská
Jsem dcera vinaře a milovnice vína. Na stránce našeho malého rodinného vinařství vám chci ukázat, jaký život žije naše víno, než doputuje do vaší skleničky. Příběh našeho vinařství si přečtěte zde >> Rádi byste ochutnali víno vyrobené netradiční cestou, pořídili nevšední dárek pro blízké nebo si prostě jen užili pohodu s lahví dobrého vína? Nemusíte chodit po vinotékách a ptát se na rady personálu. Napište mi nebo zavolejte a spolu vybereme to pravé víno pro vás :-).
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů